Rottweiler Bodyguard Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Rottweiler Bodyguard Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Her köpek koruma eğitimine uygun özelliklere sahip değildir. Koruma eğitimini alacak köpeğin öncelikle, koku alma, kuvvetli hisse sahip olma, av, savunma ve koruma içgüdüsü özelliklerine sahip olması gerekir. Rottweiler ırkı köpeklerde bu özellikler görülür. Rottweiler ırkı köpeklerin, hali hazırda var olan bu özel yeteneklerini ortaya çıkartmak için Bodyguard eğitimi verilir. Bu tür eğitimler bir uzmandan yardım alarak gerçekleşmelidir. Aksi takdirde, liderlik konusunda eksik kalan köpek sahibi, köpeğin liderliği ele geçirmesine neden olur. Bu da köpeğin saldırgan davranışlar sergilemesine yol açar. Koruma eğitiminin amacı, köpeğin yeteneklerini denetimli bir şekilde ortaya çıkarmak ve sahibine itaat etmesini sağlamaktır. Koruma ırkı köpekleri arasında Rottweiler en iyileridir. Köpeğin eğitim süreci; ırkına ve eğitim kalitesine göre, 50-60 gün arasında değişiklik gösterir.

Rottweiler Yavru Köpek Eğitimi

Yavru Rottweiler köpeği; çok sevecen ve huzurludur. Daha 9 haftalıkken bile hala bir yavru köpektir. Çok küçük oldukları için neyin ne olduğunu tam anlayamasalar da, sevilmeyi, dokunulmayı severler. Evde yaşam alanlarının rutin olması önemlidir. Yavaş yavaş verilen tuvalet eğitimi ve dışarıda gezebileceği alanlar öğretilmelidir. Banyo yapmayı ve uyku alanını öğreterek, ileride köpeğinize kolaylık sağlayabilirsiniz.  Yavaş yavaş büyüyen Rottweiler köpeğiniz ile ileride sorun yaşamamak için temel eğitimleri yavru iken vermeye başlamalısınız.

Rottweiler Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek eğitimi, uzun süreli sabır isteyen bir durumdur. Özellikle keyfinizin olmadığı, kendinizi iyi hissetmediğiniz durumlarda, köpek eğitiminden kaçının. Köpeğe ödülü doğru zamanda verin ki, neden ödül aldığını bilsin. Ödül, köpeğin doğru davranışının hemen ardından verilmelidir. Sürekli eğitim dışında oyun ve yürüyüşler yaparak, köpeğin eğitimini eğlenceli hale getirin. Köpek eğitimi sabırla gerçekleşen bir süreçtir. Öğrenmesini istediğiniz bir davranışı hemen gerçekleştiremiyorsa, ona biraz süre vererek, sabırla tekrar edin. Rottweiler eğitiminde en önemli nokta, liderliktir. Liderliği elden kaçırırsanız, Rottweiler kendi liderliğini ele alarak, saldırgan ve tehlikeli bir hale gelebilir. Rottweiler ırkına sahip köpekler, yapıları gereği yanlış eğitildiklerinde saldırgan ve tehlikeli olabilirler. Bunun önlenmesi için, profesyonel kişilerden yardım alınmalıdır.

Rottweiler Köpeğinin Tarihçesi

Rottweiler ırkına sahip köpeklerin kökeni, Roma’ya kadar uzanmaktadır. Dağlardaki sürüleri gütme ve sahiplerini koruma davranışı sergilemişlerdir. Romalılar döneminde köpekler arenada dövüştürülürdü.  Yüzyıllarca yerli çoban köpekleri ve Rottweiler ırkı köpekler çiftleştirilmiştir. Şartlar gereği çok fazla Rottweiler köpeğine ihtiyaç duyularak, sayıları giderek artmıştır. 20. Yüzyıla kadar popülaritesini kaybeden Rottweiler, tekrar ilgi görmeye başlamıştır. Askeriye ve polis gibi birimlerde, güvenlik amaçlı olarak aranan tüm özelliklere sahip olan Rottweiler, günümüzde eğitilerek sahaya çıkmaktadır. Koruma, güvenlik ve itaat eğilimi yüksek olan köpek özelliğine sahip Rottweiler; uzman kişiler tarafından yetiştirilmelidir.

Rottweiler Özellikleri

Rottweiler köpeği, yani diğer adıyla çoban köpeği adını, Almanya’nın Rottweiler kasabasından almıştır. Fiziksel olarak yuvarlak bir alın, büyük bir kafaya ve iri bir vücuda sahiptir. Atletik ve kaslı bir vücuda sahip olması, güçlü çeneye sahip olması, koruma köpeği olarak tercih edilmesine neden olmuştur. Düşük ve üçgen kulaklara sahiptir. Kısa ve sert tüylere sahiptir. Karakter olarak eğitilebilir bir cinstir. Ailesine düşkün, cesur ve sakin bir yapıya sahiptir. Yaradılışı gereği iri yapılı ve sakin olsa da, liderlik özelliği gösterebilecek bir sahibe ihtiyaç duyar. Fiziksel ve karakteristik özelliği gereği; koruma alanlarında başarılarını kanıtlamışlardır. Rottweiler ırkı köpeklerin eğitimine küçük yaşlarda ve bilinçli bir şekilde başlanmalıdır. İleride saldırganlıklarını dizginlemek için bu çok önemlidir. Bu konuda Profesyonel bir hizmet veya bilgi almak için bizlere danışabilirsiniz.

 

 


house of istanbul

Adress

Hause Of Istanbul
Adres: Büyük Bakkalköy Mahallesi Kaçkar Sokak No;18 Maltepe / istanbul

7/24 Bilgi Hattı:
Mobil:    +9 0530 777 70 70