Terrier Köpek İtaat Eğitimi

Terrier Köpek İtaat Eğitimi

Britanya Adaları’nda ortaya çıkan ve İskoç ırkı köpeği olan Terrierler, ismini “Terra” yani toprak kelimesinden almıştır. Oyuncak boyutunda olan diğer köpeklerin aksine dost canlısı, sosyal ve öğrenmeye hevesli köpekler olan Terrierler, bu özelliğiyle sahibine büyük kolaylık sağlamaktadır. Genelde köpek eğitimlerinde küçük boyutlu köpeklerin zor ve hırçın tavırları olmasına rağmen terrierler yüksek enerjisi ve öğrenme isteğiyle önemli farklılığa sahiptir.

Terrier Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Küçük köpek ırkı olan Terrier Köpekler, yuvarlak bir kafatasına ve yuvarlak, koyu renkli gözlere sahiptir. Geniş ve siyah burun, başının üzerinde yer alan yana uzanan tüylü kulakları ile uzun gövdesi olan bu köpek türünün tamamında dudakları ve patileri burnu gibi siyah olmaktadır. Bacak boyundan yüzde 60 uzunluktaki kuyruğu, vücudunun üzerine doğru kıvrık yapısı ile terrier köpeklerin bacakları uzun gövdesine oranla daha kısadır. Ortalama yaşamları 15 – 18 yıl olan ve erkeklerde ideal boy 21 – 25 cm ve kilo 3 – 4 kilogram arasında olan pomeranianın dişilerinde de ideal boy 20 – 23 cm ve kilo 3 – 4 kilogram arası olmaktadır.

Terrier Köpeklerin Karakteristik Özellikleri

Sosyal ortamlarda uyum gösteren ve ılımlı bir tutum sergileyen Terrier köpekler, dost canlısı ve iyi bağ kurabilen bir özelliğe sahiptir. Sürekli ilginin üzerinde olmasını isteyen bu köpek türü, en belirgin özelliklerinden biri de kıskanç yapılarıdır. Sahiplerine karşı sadık olan terrier köpeği edinildiği takdirde emek ve ilgi ihtiyaçları göz ardı edilmemelidir. Terrier köpeklere verilen bütün eğitimlerde olduğu gibi itaat eğitiminde de hırçın davranmalarından dolayı sahiplerinin sevgiyle yaklaşım göstererek ve sıkmadan davranmaları büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde terrier köpeklerine verilen itaat eğitiminin başarıya ulaşması imkânsız hale gelmektedir.

Terrier Köpek Irklarının Çeşitleri

Kendi aralarında çeşitleri olan ve en popüler olan terrier köpek ırklarından Jack Russell Terrier, inatçı, bağımsız, arkadaş canlısı ve aktif hareketlilik özelliklerine sahiptir. Enerjik ve cesur özelliğiyle West Highland Beyaz Terrier, iyi bir bekçi köpeği olabilme özelliğindedir. Arazi köpekleri olan Scottish Terrier, çevik, hızlı, kararlı ve uyanık bir yapıya sahip olmaktadır. Küçük boyutlu ve havlamayı seven bir ırk olan Yorkshire Terrier, açıkgözlü bir ırk olarak bilinmektedir. Standart ve Minyatür olmak üzere iki çeşidi olan Bull Terrier, cesur, savaşçı ve sadıktır.

Aksi öğretilmediği müddetçe koruyucu içgüdüsünden kaynaklı saldırgan olmayan Pitbul Terrier, aile için ideal bir arkadaş olmaktadır. Çok hızlı ve çevik olan Minyatür British Terrier, bir dönem fareleri avlamak için üretilmiştir. Neşeli bir mizacı olan Boston Terrier, arkadaş canlısı bir köpek ırkı olarak bilinmektedir.

Terrier Köpeklere İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Terrier köpeklere uygun bir tutum ve yaklaşım gösterildiği takdirde temel eğitim almaları zor olmamaktadır. İtaat eğitiminde yer alan komutları öğretmek için sahibinin lider olduğunu kabul etmesi gereken terrier köpekleri eğitmenin en önemli noktasının sabır olduğu unutulmamalıdır. İtaat eğitimi gereği verilen komutları yerine getirirken çok fazla baskı kurmadan, sevgi göstererek öğretilmesi gerekirken köpeklere verilen komutlarda otoriter davranılmasına özen gösterilmelidir. Sert ve tek seferde verilen komutları öğrenmesinin mümkün olduğu terrier köpekler, verilen komutu başarıyla gerçekleştirdikleri takdirde övgü dolu sözler söylenmeli ve ödüllendirilmelidir.

Köpeğin otorite boşluğu hissetmemesi için tutarlı ve kararlı olmanın önem taşıdığı itaat eğitiminde, terrier köpekler bir otorite zayıflığı veya boşluğu hissettikleri takdirde karakterleri dolayısıyla sahibine karşı kontrol kurmak isteyebilirler. Bu nedenle terrier köpeklere itaat eğitimi verilmesinde en dikkat edilmesi gereken nokta düzen ve disiplini göz ardı etmeden otorite boşluğunun oluşmasını engellemektir.

 

Terrier Köpek İtaat Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Karakterleri gereği kontrol kurma çabasında olma ihtimali olan terrier köpeklere, itaat eğitimi boyunca sahibinin lider olduğunu hissettirmesi önemlidir. Bu nedenle kontrolü elde tutmak gerekmektedir. Eğitim sırasında uykusunu almış ve dikkat durumunun ileri düzeyde olması gereken terrier köpeklerinin, eğitimde dikkatlerinin dağılmaması için birtakım etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Günün belirli saatlerinde yapılması gereken itaat eğitiminin, saatinin değişmemesi eğitimin verimi açısından daha olumlu olacaktır. Ayrıca eğitim sırasında köpekle bir sorun yaşanması durumunda birtakım sevgi, oyalama hareketleri ve olumsuz davranışlar göz ardı edilerek olumlu davranışların ödüllendirilmesi, eğitimin daha ileri seviyeye ulaşmasını sağlayacaktır. Terrier köpek itaat eğitimi hizmeti almak istiyorsanız uzmanlarımızdan destek alarak profesyonel köpek eğitim hizmetimizden faydalanabilirsiniz.    

 

 


house of istanbul

Adress

Hause Of Istanbul
Adres: Büyük Bakkalköy Mahallesi Kaçkar Sokak No;18 Maltepe / istanbul

7/24 Bilgi Hattı:
Mobil:    +9 0530 777 70 70