Yetişkin Köpek Eğitimi

Yetişkin Köpek Eğitimi

Hepimizin çok sevdiği, sevimli dostlarımız olan köpeklerin de biz gibi bebeklik, ergenlik ve yetişkinlik çağları vardır. Bu sevimli köpeklerin eğitimi de elbette yaşlarına göre değişmektedir. 2 aylık bir yavruyla 21 aylık köpeğin eğitimi daha farklı olmalıdır. Biz insanlara çok bağlı ve cana yakın varlıklardır. Hem duygusal hem de zeki olan köpeklerin eğitimleri de ayrı bir titizlik ister. Köpeğinizi hem çok sevmeli ve bu sevgiyi ona hissetirmelisiniz, hem de onun size saygı duymasını ve itaat etmesini sağlamalısınız. Bunun için de elbette titizlikle yürütülen kaliteli bir eğitim şarttır.

Köpek Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Köpekler 1.5 yaşından (18- 20 aylık) itibaren ergenliğe girerler. Bazı köpekler bu dönemi ufak değişimlerle atlatırken bazıları ele avuca sığmayan bir hal alabilir. Uysal köpeğiniz bir anda kurt kesilebilir. Peki ya köpeğin eğitime başlama zamanı ne olmalı? Genel ve yanlış bir yargı olan köpeğin ancak 6 aylık olduktan sonra eğitilebileceği görüşünün aksine köpek iki ya da üç aylıkken eğitime başlanabilir. Eğitim için en uygun zaman köpek henüz 8- 12 haftalık olduğu vakittir. Böylece daha itaatkâr bir köpek elde edebilirsiniz.

Yetişkin Köpek Eğitilemez Mi?

Öncelikle " Köpek eğitilemez mi? " sorusunu aklınızdan çıkarın. Cinsiyet, ırk, yaş ne olursa olsun her köpek mutlaka eğitilebilir. Köpek yaşını aldıkça birtakım tecrübeler, yaşanmışlıklar, korkular ya da alışkanlıklar edinecektir. Bu yüzden yetişkin bir köpeğin eğitimi zor olsa da imkânsız değildir. Yapmanız gereken ise köpeğinizi sevmek ve onu emin ellere teslim etmektir. 6 ay kadar kısa bir sürede yetişkin köpeğin de eğitilebileceğine şahit olun.

 Köpek Eğitimi Ortalama Ne Kadar Sürer?

Köpek eğitimi ortalama 6 ay sürer. Eğer köpek yavru ise bazı alışkanlıkları kazanması kolay olur. Lakin köpek yetişkin ise fazla zaman kaybedilmeden eğitimlere başlanması gerekiyor. Endişe etmeyiniz. Titizlikle sürdürülen eğitim elbette kısa sürede sonuç verecektir. Eğitim sırasında köpeğinizle olan ilişkiniz ilerideki ilişkinizi de etkileyeceği için eğitimin özenle devam ettirilmesi gerekir. Bu esnada köpeğe bazı alışkanlıklar kazandırılırken köpeğin geçmişi, tecrübeleri ve yaşadığı ciddi travmalar da göz önünde bulundurulmalıdır. 

Eğitim Sırasındaki İlişkiler İlerideki İlişkileri Nasıl Etkiler?

Eğitim sırasındaki ilişkiler, ileride köpek- sahip ilişkisini önemli derecede etkiler. Köpek sahibini hem lideri hem de en yakın arkadaşı olarak bilmelidir. Çünkü hem sahibinin komutlarına itaat etmeli hem de onunla oyun oynayıp, eğlenebilmelidir. Köpeğiniz sizden korkmak yerine size saygı duymalı ve sizi lideri kabul etmelidir. Alışkanlıklar kazandırırken köpeğin geçmişini de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Yetişkin Köpeğe Bazı Alışkanlıkları Kazandırmak İçin Geç Mi?

Köpeğiniz yetişkin olmasına rağmen bazı alışkanlıkları edinmemiş olabilir. Köpeğinizin iki yılda ya da daha fazla zaman diliminde edinmiş olduğu alışkanlıkları, huyları atması kolay olmayabilir. Köpeğinizin; beslenme düzeninin bozuk olması, dışarıya karşı agresif tavırlar sergilemek, insanlara saldırma, ısırma gibi ciddi problemleri olabilir. Fakat iyi bir uzman eşliğinde bu problemleri yenebilir köpeğiniz. Başlatılan sıkı bir eğitim sonucu tuvalet alışkanlığı, uysallık, daha samimi bir köpek olma gibi alışkanlıklar kazanabilir. Eğer siz de yetişkin bir köpek sahibiyseniz ve endişe ediyorsanız boşuna tasalanmayın. Her daim bize ulaşabilir ve uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Köpeğinizle ilgilenip ona güzel alışkanlıklar kazanmasında yardımcı oluruz. İtaatkar bir köpek için titiz bir eğitim şarttır. Saygılı, itaatkar, sahibine bağlı örnek bir köpek istiyorsanız bize ulaşın. Uzmanlarımız size yardımcı olacaklardır. 

 

 


house of istanbul

Adress

Hause Of Istanbul
Adres: Büyük Bakkalköy Mahallesi Kaçkar Sokak No;18 Maltepe / istanbul

7/24 Bilgi Hattı:
Mobil:    +9 0530 777 70 70